Průvodce – Výměna


Handl nebo-li výměna je prvotní důvod proč byl HandlBook zřízen. Pro směnu něčeho co máte (a už nepotřebujete) za to, co chcete. Díky tomu můžete obměnit např. svoji knihovnu, šatník nebo sportovní výbavu s minimem nákladů.


Při hledání konkrétního předmětu nebo prostě jen při prohlížení katalogu narazíte na něco, o co budete mít zájem. U některých nabídek (a našim přáním je, aby jich byla většina) je označení symbolem výměny a textem Výměna možná.

To znamená, že se uživatel kromě prodeje nebrání ani možnosti výměny. V tu chvíli máte dvě možnosti – předmět jednoduše zakoupit za udanou cenu, nebo (pokud už máte svůj katalog) můžete zkusit předmět vyměnit čili „vyhandlovat“. Principem handlování je, že se obě strany dohodnou na směně předmětů přibližně stejné hodnoty, případně kus za kus.


Jak postupovat?
Jak začít na HandlBooku vyměňovat neboli handlovat?
Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?
Jak správně označit stav předmětu?
Lze změnit cenu nabízeného předmětu?
Jak označit předmět jako předaný?
Jak ohodnotit kupujícího?
Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?


Jak postupovat?
V případě, že naleznete předmět, o který budete mít zájem, stačí kliknout na tlačítko MÁM ZÁJEM a prodejci napsat zprávu. V té můžete nabídnout prodávajícímu, at se podívá do Vašeho katalogu (stačí jednoduché „Dobrý den, měl bych zájem o výměnu, prosím o nahlédnutí do mého katalogu“). Zároveň máte možnost zeptat se i na doplňující informace. Všechno další záleží na vzájemné komunikaci.

Pro výměnu neexistují striktní pravidla – může to být kus za kus, ale také se můžete dohodnout, že se budete řídit podle ceny. Každý dokáže pochopit, že když někdo například nabízí téměř nepoužívané kolo , nebude je chtít vyměnit za jedno tričko, či tenkou brožuru. Pokud jste si vybrali předmět dražší, můžete také nabídnout doplatek, nebo více svých předmětů. Naopak pokud si vy vyberete více předmětů u jednoho prodejce, můžete se domluvit na nějaké slevě za množství. Vše je jen na vás dvou a rozumné dohodě k oboustranné spokojenosti.

Dohodněte se, co spolu vyměníte a ujasněte si podmínky doručení. Doporučujeme (pro klid obou stran) zasílat doporučeně.

Až balíček dorazí (nebo si jej osobně předáte), nezapomeňte označit svůj vyměněný předmět jako předaný a zároveň uživatele ohodnotit.


Jak začít na HandlBooku vyměňovat neboli handlovat?

Prodej, nákup i výměna na HandlBooku je zcela zdarma, vyžadována je pouze registrace. Ta je velmi jednoduchá a zabere jen pár minut Vašeho času (více v Základní informace). PPo dokončení můžete začít procházet svoji knihovnu, šatnu, půdu. Máte něco, co Vám už nepotřebujete? Detektivku, u které si pamatujete konec? Oblečení po dětech, starý počítač, nebo náhradní díly na Škodovku? Hlavně nic nevyhazujte! Naopak – všechno nafoťte a můžete začít nabízet.

Vložit novou nabídku můžete prostřednictvím tlačítka VLOŽIT NABÍDKU nacházejícím se na horní liště, nebo v pravém sloupci. Kliknutím na toto tlačítko budete vyzváni pro výběr příslušné kategorie (případně podkategorie) a poté se dostanete na stránku pro přidání předmětu:

Vyplňte údaje o předmětu (liší se u jednotlivých kategorií) – u knih např. autora, název, stav, popis, cenu, zařaďte předmět alespoň do jedné kategorie a vložte alespoň jednu fotografii nabízeného předmětu (raději však více). Uveďte výši poštovného, kterou budete kupujícímu účtovat. Může zahrnovat také náklady na balné, nicméně, nezapomeňte, že nepřiměřené poštovné může kupujícího odradit. Pro případ osobního odběru vyplňte město v kolonce Osobní převzetí. Můžete pochopitelně uvést i více měst, kde jste ochotni předání realizovat. Je ale zakázáno vkládat do informací o předmětu jakékoli kontaktní údaje, například celou adresu, telefonní číslo, e-mailovou adresu nebo odkaz na profil na sociálních sítích. Nabízený předmět pak můžete sledovat, upravovat a mazat v menu Profil – Moje předměty.

Ve vlastním zájmu se snažte co nejrychleji vyřizovat dotazy uživatelů, kteří o předmět projeví zájem. Při Vaší nekomunikaci by mohli hledat štěstí jinde.

Pokud o Váš předmět někdo projeví zájem (po zmáčknutí tlačítka „MÁM ZÁJEM“) obdržíte na Vaši e-mailovou adresu zprávu. Poté si budete moci s kupujícím dohodnout podmínky úhrady a způsobu doručení předmětu. Sdělte mu číslo svého účtu, vyčkejte na platbu a obratem knihu zašlete. Doporučujeme o obdržení úhrady a odeslání balíčku kupujícího informovat, zároveň se zasláním čísla balíčku pro sledování, aby mohl zjistit, kde se zásilka momentálně nachází.

Doporučujeme pro klid obou stran zasílat předměty jako doporučené zásilky. Není to nutné, ale předejdete tak případným pochybám či nařčení z podvodu, pokud se balíček zatoulá.

Až balíček dorazí (nebo si jej předáte osobně), stačí už jen předmět označit jako předaný a kupujícího ohodnotit (viz. dále).


Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?

Prodej, nákup i výměna na HandlBooku je zcela zdarma, stejně jako registrace a další funkce.


Jak správně označit stav předmětu?

Když nahráváte novou nabídku, věnujte chvíli času zjištění stavu svého předmětu . Využít můžete nápovědy v podobě malého „i“ v kolonce Stav. Pro jednotlivé sekce se nápověda mírně liší. Např u knih, pokud je nová, nebo vypadá jako nová, označte stav „Jako nová“. Pokud má pouze znaky přečtení, mírného opotřebení, ale žádnou z níže uvedených vad, můžete stav označit za „Velmi dobrý“.

Věnujte hlavně pozornost tomu, jestli:

– desky nejsou roztržené nebo natržené, špinavé
– stránky nejsou ohmatané, špinavé, polité, případně slepené
– nechybí nějaká část, nejsou uvolněné listy
– nemají v textu poznámky, nebo podtrhávání
– hřbet knihy není zlomený (při odkládání knížek „naplacato“)

Na všechny případné vady musíte v textu upozornit. Zatajení skutečného stavu se může projevit na Vašem hodnocení.

Předměty, které mají některé z uvedených vad, samozřejmě můžete na HandlBooku také nabízet, ale kupující o nich musí být informován – uveďte jejich stav jako Mírně opotřebená případně Poškozená a nezapomeňte všechny vady uvést v popisu. Případně vyfoťte předmět tak, aby byly vady viditelné i na fotografiích.

Podívej se na popisy jednotlivých stavů předmětů a podle toho se rozhodněte, kam předmět zařadit:

JAKO NOVÁ – úplně nová nebo v tak bezvadném stavu, jako z obchodu
VELMI DOBRÝ – bez velkých vad, má pouze znaky použití. Stále vypadá skvěle a nemusíme se za ni stydět.
MÍRNĚ OPOTŘEBENÁ – pár drobných vad, které vyjmenujete v textu (např. je ohmataná, má založené rohy.)
POŠKOZENÁ – kniha má některé z výše uvedených vad
VELMI POŠKOZENÁ – kniha má citelné poškození, nicméně informace v ní obsažené mohou dál posloužit.


Lze změnit cenu nabízeného předmětu?

Cena předmětu je pohyblivá veličina, se kterou můžete podle libosti pracovat. Při obchodování věnujte například pozornost tomu, kolik uživatelů má předmět ve sledování. Pokud stále nemá svého zájemce, je ideální zlevnit.Pokud předmět zlevníte minimálně o 10%, dojde k jeho posunutí v katalogu na hlavní stránku mezi novinky a bude viditelný pro všechny příchozí návštěvníky.

Pokud chcete předmět zlevnit, klikněte na MOJE PŘEDMĚTY nahoře v hlavní liště a v katalogu zvolte nabídku, jejíž cenu chcete upravit. Na kartě produktu pak klikněte na tlačítko UPRAVIT a stávající cenu jednoduše přepište a uložte kliknutím na tlačítko Uložit a vystavit. Zobrazí se výrazný proužek Zlevněno a váš předmět se objeví na jednom z předních míst v katalogu.


Jak označit předmět jako předaný?

Vždy doporučujeme označit předměty, které už našly nového majitele jako „Předáno“. Tím už nebude v katalogu viditelný pro další zájemce a nedojde tak k případnému nedorozumění.

V Moje předměty kliknete na nabídku, kterou jste již prodali/vyměnili a následně na tlačítko PŘEDÁNO. Zobrazí se Vám seznam zájemců, kteří o Váš předmět projevili zájem. Vyberte uživatele, kterému jste předmět předali/odeslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení (pozitivní, neutrální či negativní), můžete využít předem připravené věty, případně napište text svého hodnocení. Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte předmět jako předaný a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Jak ohodnotit kupujícího?

Máte dvě možnosti:

1) Ve svých zprávách najděte komunikaci, kterou jste s kupujícím vedli na základě zájmu o daný předmět. Vpravo nahoře v komunikaci je tlačítko Odeslat hodnocení (nejprve musíte kliknout na PŘEDÁNO, pokud jste tak již neučinili). Klikněte na něj a zobrazí se stránka pro udělení hodnocení. Zde stačí zvolit druh komentáře (pozitivní, neutrální či negativní) a vybrat základní přednastavené hodnocení. Případně můžete doplnit vlastní slovní popis (například „příjemná komunikace“) a kliknout na Odeslat hodnocení. Takto ohodnocený předmět se zároveň přidá do statistiky předaných předmětů ve Vašem profilu.

2) Předaný/odeslaný předmět nalezněte ve svém katalogu a označte jej tlačítkem „Předáno“. Zobrazí se seznam zájemců, se kterými jste byli v kontaktu. Vyberte uživatele, kterému jste předmět poslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení, napište text svého hodnocení, případně můžete využít předem připravené komentáře. Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte předmět jako předaný a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?

Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Zároveň však myslete na to, že jednou odeslané hodnocení nelze opravit (to mohou udělat pouze administrátoři).

Pokud nebudete souhlasit s hodnocením, které jste dostali, neprodleně kontaktujte uživatele, který vás ohodnotil, a zjistěte, co se mu nelíbilo. Může se jednat jen o nedorozumění.

Pokud považujete své hodnocení za nesprávné, případně reaguje protistrana urážlivě – kontaktujte nás přes kontaktní formulář. Váš případ prošetříme.

Nicméně administrátoři nemohou odstranit žádné hodnocení, které bylo uděleno na základě proběhlé transakce, a které respektuje naše pravidla.