Průvodce – Prodej

Jak prodávat na HandlBooku?
Lze změnit cenu nabízeného předmětu?
Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?
Co můžete na HandlBooku prodávat?
Jak správně označit stav předmětu?
Jak označit předmět jako předaný?
Jak ohodnotit kupujícího?
Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?


Jak prodávat na HandlBooku?

Prodej, nákup i výměna na HandlBooku je zcela zdarma, vyžadována je pouze registrace. Ta je velmi jednoduchá a zabere jen pár minut Vašeho času (více v Základní informace). Po dokončení můžete začít procházet svoji knihovnu, šatnu, půdu. Máte něco, co Vám už nepotřebujete? Detektivku, u které si pamatujete konec? Oblečení po dětech, starý počítač, nebo náhradní díly na Škodovku? Hlavně nic nevyhazujte! Naopak – všechno nafoťte a můžete začít nabízet.

Vložit novou nabídku můžete prostřednictvím tlačítka VLOŽIT NABÍDKU nacházejícím se na horní liště, nebo v pravém sloupci. Kliknutím na toto tlačítko budete vyzváni pro výběr příslušné kategorie (případně podkategorie) a poté se dostanete na stránku pro přidání předmětu:

Vyplňte údaje o předmětu liší se u jednotlivých kategorií – u knih např. autora, název, stav, popis, cenu, zařaďte předmět alespoň do jedné kategorie a vložte alespoň jednu fotografii nabízeného předmětu (raději však více). Uveďte výši poštovného, kterou budete kupujícímu účtovat. Může zahrnovat také náklady na balné, nicméně, nezapomeňte, že nepřiměřené poštovné může kupujícího odradit. Pro případ osobního odběru vyplňte město v kolonce Osobní převzetí. Můžete pochopitelně uvést i více měst, kde jste ochotni předání realizovat. Je ale zakázáno vkládat do informací o předmětu jakékoli kontaktní údaje, například celou adresu, telefonní číslo, e-mailovou adresu nebo odkaz na profil na sociálních sítích. Nabízený předmět pak můžete sledovat, upravovat a mazat v menu Profil – Moje předměty.

Povinné a nepovinné položky se liší v jednotlivých sekcích, u Oblečení je například materiál, u Auto-moto rok výroby. Ukážeme si příklad nabízení knih:

NÁZEV KNIHY – zadejte název knihy, kterou chcete prodat, vyměnit, či darovat
AUTOR – zadejte jméno autora nabízené knihy
STAV – vyberte jeden z nabízených stavů knihy (viz. dále)
ROK VYDÁNÍ – zadejte rok, ve kterém byla kniha vydána
VAZBA – vyberte jednu z nabízených možností (tuhá, měkká, kroužková, jiná)
POPIS NABÍDKY – nabízený předmět popište co nejlépe. Čím lepší popisek, tím vyšší šance, že se předmět prodá. Minimum je 20 znaků.

PRODEJ – zadejte částku, na kterou si předmět ceníte, a kterou považujete za férovou
DÁREK – zaškrtněte, pokud chcete předmět darovat. Zároveň můžete zadat i podmínky darování, např. za odvoz, pouze při nákupu nad určitou částku, atp.
VÝMĚNA – zaškrtnutím dáváte najevo, že se nebráníte i výměně za něco jiného. Můžete doplnit, o co přesně máte zájem.
POŠTOVNÉ – zadejte částku, kterou budete požadovat za poštovné a balné
OSOBNÍ PŘEVZETÍ – pokud se nebráníte osobnímu setkání s nakupujícím, zadejte město/a, ve kterém jste ochotni se sejít a uskutečnit transakci.

FOTKY – vložte fotografie nabízeného produktu.
KATEGORIE – zvolte kategorii, do které chcete předmět vložit. Vybrat můžete až dvě kategorie.

Tlačítko ULOŽIT A ZVEŘEJNIT – po zadání všech údajů klikněte na toto tlačítko. Pokud nebude něco špatně (např. chybějící údaj), vaše nabídka se zobrazí v katalogu.

Ve vlastním zájmu se snažte co nejrychleji vyřizovat dotazy uživatelů, kteří o předmět projeví zájem. Při Vaší nekomunikaci by mohli hledat štěstí jinde.

Pokud o Váš předmět někdo projeví zájem (po zmáčknutí tlačítka „MÁM ZÁJEM“) obdržíte zprávu (v kopii na Vaši e-mailovou adresu). Poté si budete moci s kupujícím dohodnout podmínky úhrady a způsobu doručení předmětu. Sdělte mu číslo svého účtu, vyčkejte na platbu a obratem předmět zašlete. Doporučujeme o obdržení úhrady a odeslání balíčku kupujícího informovat, zároveň se zasláním čísla balíčku pro sledování, aby mohl zjistit, kde se zásilka momentálně nachází.

Doporučujeme pro klid obou stran zasílat předměty jako doporučené zásilky. Není to nutné, ale předejdete tak případným pochybám či nařčení z podvodu, pokud se balíček zatoulá.

Až balíček dorazí (nebo si jej předáte osobně), stačí už jen předmět označit jako předaný a kupujícího ohodnotit (viz. dále).


Lze změnit cenu nabízeného předmětu?

Cena předmětu je pohyblivá veličina, se kterou můžete podle libosti pracovat. Při obchodování věnujte například pozornost tomu, kolik uživatelů má předmět ve sledování, atd. Pokud stále nemá svého zájemce, je ideální zlevnit. Pokud předmět zlevníte minimálně o 10%, dojde k jeho posunutí v katalogu na hlavní stránku mezi novinky a bude viditelný pro všechny příchozí návštěvníky.

Pokud chcete předmět zlevnit, klikněte na MOJE PŘEDMĚTY nahoře v hlavní liště a v katalogu zvolte nabídku, jejíž cenu chcete upravit. Na kartě produktu pak klikněte na tlačítko UPRAVIT a stávající cenu jednoduše přepište a uložte kliknutím na tlačítko Uložit a vystavit. Zobrazí se výrazný proužek Zlevněno a váš předmět se objeví na jednom z předních míst v katalogu.


Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?

Prodej, nákup i výměna na HandlBooku je zcela zdarma, stejně jako registrace a další funkce.


Co můžete na HandlBooku prodávat?

Vše, co můžete zařadit do příslušných sekcí. Pokud něco postrádáte, napište nám a nebo použijte kategorii Ostatní

Pouze se snažte co nejpřesněji zařadit nabízený předmět do správné kategorie. Zvýšíte tak šanci, že brzy najde svého nového majitele. K tomu jsme pro vás připravili možnost zařadit předmět dokonce do dvou kategorií.

Z katalogu budou vyřazeny všechny nabídky, které by hanobily nebo podněcovaly nenávist k národu, rase, náboženství či etnické skupině osob.


Jak správně označit stav předmětu?

Když nahráváte novou nabídku, věnujte chvíli času zjištění stavu svého předmětu . Využít můžete nápovědy v podobě malého „i“ v kolonce Stav. Pro jednotlivé sekce se nápověda mírně liší. Např. u knih, pokud je nová, nebo vypadá jako nová, označte stav „Jako nová“. Pokud má pouze znaky přečtení, mírného opotřebení, ale žádnou z níže uvedených vad, můžete stav označit za „Velmi dobrý“.

Věnujte hlavně pozornost tomu, jestli:

– desky nejsou roztržené nebo natržené, špinavé
– stránky nejsou ohmatané, špinavé, polité, případně slepené
– nechybí nějaká část, nejsou uvolněné listy
– nemají v textu poznámky, nebo podtrhávání
– hřbet knihy není zlomený (při odkládání knížek „naplacato“)

Na všechny případné vady musíte v textu upozornit. Zatajení skutečného stavu se může projevit na Vašem hodnocení.

Předměty, které mají některé z uvedených vad, samozřejmě můžete na HandlBooku také nabízet, ale kupující o nich musí být informován – uveďte jejich stav jako Mírně opotřebená případně Poškozená a nezapomeňte všechny vady uvést v popisu. Případně vyfotte předmět tak, aby byly vady viditelné i na fotografiích.

Podívej se na popisy jednotlivých stavů předmětů a podle toho se rozhodněte, kam předmět zařadit:

JAKO NOVÁ – úplně nová nebo v tak bezvadném stavu, jako z obchodu
VELMI DOBRÝ – bez velkých vad, má pouze znaky použití. Stále vypadá skvěle a nemusíme se za ni stydět.
MÍRNĚ OPOTŘEBENÁ – pár drobných vad, které vyjmenujete v textu (např. je ohmataná, má založené rohy.)
POŠKOZENÁ – kniha má některé z výše uvedených vad
VELMI POŠKOZENÁ – kniha má citelné poškození, nicméně informace v ní obsažené mohou dál posloužit.


Jak označit předmět jako předaný?

Vždy doporučujeme označit předměty, které už našly nového majitele jako „Předáno“. Tím už nebudou v katalogu viditelné pro další zájemce a nedojde tak k případnému nedorozumění.

V Moje předměty kliknete na nabídku, kterou jste již prodali/vyměnili a následně na tlačítko PŘEDÁNO. Zobrazí se Vám seznam zájemců, kteří o Váš předmět projevili zájem. Vyberte uživatele, kterému jste předmět předali/odeslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení (pozitivní, neutrální či negativní), můžete využít předem připravené věty, případně napište text svého hodnocení.

Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte předmět jako předaný a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Jak ohodnotit kupujícího?

Máte dvě možnosti:

1) Ve svých zprávách najděte komunikaci, kterou jste s kupujícím vedli na základě zájmu o daný předmět. Vpravo nahoře v komunikaci je tlačítko Odeslat hodnocení (nejprve musíte kliknout na PŘEDÁNO, pokud jste tak již neučinili). Klikněte na něj a zobrazí se stránka pro udělení hodnocení. Zde stačí zvolit druh komentáře (pozitivní, neutrální či negativní) a vybrat základní přednastavené hodnocení. Případně můžete doplnit vlastní slovní popis (například „příjemná komunikace“) a kliknout na Odeslat hodnocení. Takto ohodnocený předmět se zároveň přidá do statistiky předaných předmětů ve Vašem profilu.

2) Předaný/odeslaný předmět nalezněte ve svém katalogu a označte jej tlačítkem „Předáno“. Zobrazí se seznam zájemců, se kterými jste byli v kontaktu. Vyberte uživatele, kterému jste předmět poslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení, napište text svého hodnocení, případně můžete využít předem připravené komentáře. Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte předmět jako předaný a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?

Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Zároveň však myslete na to, že jednou odeslané hodnocení nelze opravit (to mohou udělat pouze administrátoři).

Pokud nebudete souhlasit s hodnocením, které jste dostali, neprodleně kontaktujte uživatele, který vás ohodnotil, a zjistěte, co se mu nelíbilo. Může se jednat jen o nedorozumění.

Pokud považujete své hodnocení za nesprávné, případně reaguje protistrana urážlivě – kontaktujte nás přes kontaktní formulář. Váš případ prošetříme.

Nicméně administrátoři nemohou odstranit žádné hodnocení, které bylo uděleno na základě proběhlé transakce, a které respektuje naše pravidla.