Průvodce – Nákup

Jak nakupovat na HandlBooku?
Mám o předmět zájem, ale prodejce neodpovídá
Obdržený předmět neodpovídá uvedenému stavu. Mohu ho vrátit?
Předmět jsem zaplatil, ale neobdržel
Jak ohodnotit prodejce?
Co když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?


Jak nakupovat na HandlBooku?

Nakupování na HandlBooku je pro uživatele to nejjednodušší. Prvním krokem k nákupům je registrace (více v Základní informace), která Vám zabere jen pár minut. I bez registrace ale můžete prohlížet kategorie, nebo vyhledávat pomocí fulltextového vyhledávače podle klíčového slova. V jednotlivých kategoriích pak můžete předměty řadit podle ceny, názvu nebo data přidání. V profilu každého prodejce je pak možné prohlédnout si veškeré předměty, které prodávající nabízí k prodeji či výměně. Na kartě produktu, o který máte zájem, stačí kliknout na tlačítko MÁM ZÁJEM a prodejci napsat krátkou zprávu (např. „Dobrý den, měl bych zájem o váš předmět. Je ještě k mání? Děkuji.“) Zároveň se v této zprávě máte možnost zeptat na doplňující informace. Pokud dotazy nemáte, dohodněte se s prodávajícím na podmínkách platby a doručení. Ujasněte si veškeré detaily a předejdete tak případnému nedorozumění.

V případě objednávky více předmětů od jednoho prodejce se například můžete domluvit na výši poštovného. Prodejce má možnost konečnou výši poštovného upravit podle aktuální váhy objednaného zboží. Případně při odběru více kusů, naopak může prodejce nabídnout slevu. Proto je dobré si všechny tyto záležitosti předem v komunikaci ujasnit. Prodejce by Vám poté měl zaslat své číslo bankovního účtu, na které provedete úhradu. Je dobré prodejce o provedené úhradě informovat. Není to nutné, ale v případě, že má více prodejů, si může Vaši platbu ohlídat a okamžitě po obdržení peněz zboží odeslat (nedochází tak ke zbytečným prodlevám). Není vyloučeno ani zasílání na dobírku, ale vzhledem k výši cen poštovného většina prodejců tuto možnost nenabízí.

Až Vám zboží v pořádku dorazí, nezapomeňte prodejce ohodnotit. Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Prodejce získává kladné hodnocení, pokud zboží odesílá rychle a v prezentované kvalitě, dobře zabalené a pokud přistupuje kladně k vyřizování případných reklamací nebo stížností. Kupující získává kladné hodnocení za rychlou platbu za objednané zboží. Své obdržené hodnocení můžete sledovat v menu Profil – Hodnocení.

Funkci hodnocení najdete vpravo nahoře ve Vaší komunikaci o předmětu po tom, co označíte předmět tlačítkem Předáno.


Mám o předmět zájem, ale prodejce neodpovídá

Někdy se může stát, že prodejce, o jehož předmět máte zájem, je z nějakého důvodu na HandlbBooku neaktivní. Zkontrolovat jeho aktivitu můžete tak, že se podíváte na jeho profil, kde najdete informaci o jeho posledním přihlášení. Pokud se uživatel přihlašuje, buďte trpěliví, mohlo se i stát, že se k Vaší zprávě zatím jen nedostal. Pokud o předmět stojíte, můžete si ji i přidat do sledování přes tlačítko SLEDOVAT pod tlačítkem MÁM ZÁJEM. Vám se bude zobrazovat mezi sledovanými předměty (malé očičko na horní liště vedle Vašeho profilu), zároveň se informace o tom, že předmět sledujete, zobrazí i prodejci. Jestliže je však uživatel delší čas neaktivní, je lepší pokusit se najít předmět u jiného uživatele.


Obdržený předmět neodpovídá uvedenému stavu. Mohu ho vrátit?

Berte prosím v potaz, že portál HandlBook je ve své podstatě internetový bazar, nikoliv e-shop. Do obchodů mezi jednotlivými uživateli nijak nezasahujeme a nemáme nad nimi žádnou kontrolu.

Pokud nejde vyloženě o porušení pravidel a zatajení skutečného stavu prodávaného předmětu, pak je nejjednodušší předmět na HandlBooku opět nabídnout k prodeji či výměně. Můžete se samozřejmě pokusit s prodejcem dohodnout o vrácení, ale nezapomeňte, že pokud nejde přímo o zatajení skutečného stavu předmětu (např. předmět je poničený, i když byl deklarován jako ve skvělém stavu), nemusí prodávající Vaší žádosti vyhovět.

Pokud by tato situace skutečně nastala (skutečný stav neodpovídá jeho popisu), podívejte se na naše bezpečnostní tipy (viz. níže) nebo nás kontaktujte přes kontaktní formulář.


Předmět jsem zaplatil, ale neobdržel

Protože HandlBook za vzájemné obchody nenese žádnou zodpovědnost a ani se jich žádným způsobem neúčastní, nemůžeme výsledek obchodní transakce nijak ovlivnit. Doporučujeme Vám postupovat následovně:

1) Neprodleně doporučujeme napsat prodejci zprávu o tom, že zásilka dosud nedorazila. Pokud byl předmět zaslán jako doporučená zásilka, vyžádejte si číslo zásilky a zjistěte, kde se momentálně nachází. Zjistit to můžete na stránkách České pošty, DPD, PPL, DHL, GLS, Uloženka.

2) V případě, že prodejce přestal komunikovat, odmítá zaslat číslo zásilky, případně předmět vůbec neodeslal nebo nechce poslat peníze zpátky, urychleně informujte administrátory HandlBooku přes Kontaktní formulář. Uveďte uživatelské jméno prodejce (jeho přezdívku, pod kterou se přihlašuje), částku, předmět, o který se jednalo, a pošlete nám kopii Vaší komunikace.

3) Když nic z výše uvedeného nepomůže, zajděte na nejbližší policejní stanici a podejte hlášení o podvodu. Na hodnotě nezáleží, policie je povinna to řešit, i když jde jen o přestupek.


Jak ohodnotit prodejce?

Najděte ve zprávách komunikaci, kterou jste s prodávajícím vedli na základě Vašeho zájmu o daný předmět. Vpravo nahoře v komunikaci je tlačítko Odeslat hodnocení. Klikněte na něj a zobrazí se stránka pro udělení hodnocení. Zde stačí zvolit druh komentáře (pozitivní, neutrální či negativní) a zvolit jedno z nabízených přednastavených hodnocení., případně doplnit o vlastní slovní popis (například „příjemná komunikace“) a kliknout na Odeslat hodnocení. Takto ohodnocený předmět se zároveň přidá do statistiky získaných knížek ve Vašem profilu. Prodejce získává kladné hodnocení, pokud zboží odesílá rychle, pečlivě zabalené a v prezentované kvalitě a pokud přistupuje kladně k vyřizování případných reklamací nebo stížností.


Co když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?

Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Zároveň však myslete na to, že jednou odeslané hodnocení nelze opravit (to mohou udělat pouze administrátoři).

Pokud nebudete souhlasit s hodnocením, které jste dostali, neprodleně kontaktujte uživatele, který vás ohodnotil, a zjistěte, co se mu nelíbilo. Může se jednat jen o nedorozumění.

Pokud považujete své hodnocení za nesprávné, případně reaguje protistrana urážlivě – kontaktujte nás přes kontaktní formulář. Váš případ prošetříme.

Nicméně administrátoři nemohou odstranit žádné hodnocení, které bylo uděleno na základě proběhlé transakce, a které respektuje naše pravidla.